بررسی مشخصات کیا اسپورتیج 2018

کیا اسپورتیج 2018 جدیدترین مدل خودروی اسپورتیج محسوب می‌شود که توسط شرکت کره‌ای کیا طراحی و تولید شده است. در واقع این خودرو را می‌توان متعلق به نسل چهارم اسپورتیج دانست. خودروی اسپورتیج اکنون چیزی نزدیک به ربع قرن است که تولید می‌شود. نسل نخست این خودرو در سال 1993 میلادی به بازار آمد و به مدت ده سال در خط تولید شرکت کره‌ای کیا قرار داشت. یک سال پس از آن نوبت به نسل دوم اسپورتیج رسید که به بازار بیاید و خودی نشان دهد.

در میان محصولات ریز و درشت اسپورتیج، خودرو دوستان ایرانی تنها از ملاقات با نسل اول این محصولات محروم ماندند. این در حالی است که خودروهای نسل دوم و سوم و چهارم اسپورتیج در ایران عرضه شد و علاقه‌مندان توانستند نشستن پشت فرمان آنها را تجربه کنند. خودروی کیا اسپورتیج 2018 نیز همان گونه که به آن اشاره شد به نسل چهارم اسپورتیج تعلق دارد. نسل چهارم اسپورتیج از سال 2015 میلادی کار خود را آغاز کرد. به عبارت بهتر پس از آن که نسل سوم این خودرو از سال 2010 میلادی شروع به کار کرد و در سال 2015 میلادی به کار خود خاتمه داد، نوبت به نسل چهارم این خانواده رسید تا بخت خود را در بازارهای جهانی بیازماید.

خودروی کیا اسپورتیج 2018 در قالب سه تیپ LX ،EX و SX در بازار خودروی ایران عرضه شده است. دو تیپ LX و EX این خودرو به یک موتور چهار سیلندر 2.4 لیتری مجهز هستند و تیپ SX این خودرو نیز از وجود یک موتور چهار سیلندر توربو شارژ 2 لیتری بهره می‌برد..

 

 

کیا اسپورتیج 2018

 

 

مشخصات ظاهری خودروی کیا اسپورتیج 2018

در حالت کلی خودروی کیا اسپورتیج 2018 از مشخصات ظاهری مناسبی بهره می‌برد و به خوبی توانایی عرض اندام در برابر رقیبان را دارا است. در بخش جلوی این خودرو شاهد وجود چراغ‌های بومرنگ مانندی هستیم که ظاهری شیطنت آلود به چهره‌ی این خودرو بخشیده‌اند. بخش جلو پنجره‌ی این خودرو نیز به طرز جالبی طراحی شده است و هماهنگی خوبی با طراحی سپر این خودرو ایجاد می‌کند. ضمن آن که خطوط حجم دهنده و متقارن نقش بسته روی کاپوت این خودرو نیز در هرچه پرجلوه‌تر نشان دادن نمای جلوی کیا اسپورتیج 2018 بسیار موثر بوده است.

در نمای کنار این خودرو نیز می‌توان این ویژگی را مشاهده کرد که خطوط حجم دهنده به خوبی وظیفه‌ی خود را به انجام رسانده‌اند. از شاخصه‌های اصلی این نما می‌توان به طراحی مناسب گلگیرها و پنجره‌های خودروی اسپورتیج اشاره کرد.

نمای عقب خودروی کیا اسپورتیج 2018 نیز به لحاظ برخورداری از سر و شکل ظاهری مناسب، تناسب قابل قبولی با دو نمای یاد شده دارد. مواردی نظیر وجود چراغ‌های خنجر مانند، طراحی مناسب سپر عقب و استفاده‌ی به جا از خطوط حجم دهنده برای شکل دادن به بخش عقب این خودرو از جمله نکات قابل توجه در نمای عقب خودروی کیا اسپورتیج 2018 به شمار می‌رود.

به هر حال می‌توان به طراحان خودروی کیا اسپورتیج 2018 نمره‌ی قبولی داد و ادعا کرد که این خودرو عملکرد موفقی را در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است.